O Żywym Muzeum Ceramiki
Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających w świat fascynującej historii, tradycji i sztuki ceramiki, charakterystycznej dla tego regionu. Zlokalizowane w sercu Bolesławca, stanowi niezwykłą atrakcję dla miłośników rękodzieła, kultury i historii. Pozwala na poznanie historii produkcji ceramiki w tym regionie oraz zobaczenie niezwykłych eksponatów, które odzwierciedlają mistrzostwo rzemieślników.
Dzielimy się wiedzą w muzeum ceramiki w Bolesławcu
W naszej Manufakturze, każde naczynie od początku do końca wytwarzane jest ręcznie. W porównaniu do wyrobów fabrycznych nasze produkty wyróżniają się nie tylko technologią produkcyjną i wzornictwem, ale również czymś więcej. W naszych produktach widać nieuchwytny odcisk wysiłku twórców, którzy z ogromną dbałością nadają naczyniom kształt, formę i ostateczny, efektowny wygląd. Jak każda prawdziwa manufaktura, my też posiadamy swoje tajne receptury i metody, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie wszystko jednak trzymamy w tajemnicy! Uważamy, że kawałek bolesławieckiej historii, jakim jest tworzenie ceramiki, warto promować. Dlatego też stworzyliśmy Żywe Muzeum Ceramiki, w którym mogą Państwo na własne oczy, a niekiedy też innymi zmysłami, poznawać sztukę tworzenia naczyń ceramicznych. Serdecznie zapraszamy do Manufaktury, jeśli będą Państwo zwiedzać Dolny Śląsk!
Naczynia z Bolesławca w żywym muzeum ceramiki
Podążamy za aktualnymi trendami, ale pozostajemy wierni tradycyjnym wzorom i założeniom naszej marki. Na rynku regularnie pojawiają się nowe modele naczyń z Manufaktury Bolesławiec, w charakterystyczne, granatowe motywy. Powstają one zgodnie z tradycją i mają początek właśnie w Bolesławcu, gdzie znajduje się muzeum. To produkty unikatowe na skalę całego kraju. Wciąż korzystamy bowiem z manualnych rozwiązań, które poznasz w trakcie zwiedzania muzeum ceramiki w Bolesławcu.
Zwiedzanie manufaktury
Wszystkie osoby pragnące poznać bolesławieckie tradycje garncarskie zapraszamy do zwiedzania manufaktury ceramiki. Podczas wizyty zaprezentujemy wszystkie etapy produkcji, dzięki czemu każdy może przyjrzeć się z bliska, w jaki sposób powstaje nasza ceramika.
Wraz z przewodnikiem (podczas rezerwacji można zamówić zwiedzanie z przewodnikiem mówiącym po polsku, niemiecku lub angielsku), będą mogli Państwo poznać każdy etap produkcji naczyń kamionkowych, począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń.
Ze względu na specyfikę naszego muzeum prosimy o przestrzeganie zasad i zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania.
Odwiedź Żywe Muzeum Ceramiki
- W tygodniu8:00 - 13:00
- Sobota8:00 - 12:30
- Niedziela10:30 - 11:30
Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
- Normalny45 zł
- Ulgowy35 zł
- Normalny35 zł
- Ulgowy25 zł
Zobacz jak wygląda codzienna praca w naszej Manufakturze
Zobacz jak wygląda codzienna praca w naszej Manufakturze
Poznajcie tradycję ceramiki na różne sposoby
W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentujemy bogactwo tradycji ceramicznych tego regionu. To miejsce, gdzie odnajdziecie nie tylko gotowe wyroby, ale również poznacie cały proces powstawania ceramiki – od surowca, jakim jest glina, po finalne dzieła sztuki. Ekspozycja jest podzielona tematycznie, pozwalając zwiedzającym na podróż w czasie od tradycyjnych form ceramiki po współczesne wzornictwo.W muzeum można podziwiać oryginalne naczynia, dekoracje, a także poznać historię rozwoju ceramiki w Bolesławcu, która jest ściśle związana z lokalnymi tradycjami i kunsztem rzemieślniczym. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty i pokazy, które pozwalają zwiedzającym na uczestnictwo w procesie tworzenia ceramiki, a także sklep firmowy z ceramiką, w którym zainteresowani mogą zakupić wybrane naczynia na miejscu.
Ciekawostki o Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Ceramika w Bolesławcu ma długą historię sięgającą XVIII wieku. Pierwsze zakłady ceramiczne powstały tutaj już w 1750 roku, a tradycja rzemieślnicza jest kontynuowana do dzisiaj.W muzeum można zobaczyć zachowane zabytkowe piece do wypału ceramiki, które stanowią świadectwo dawnych technik i procesów produkcji.Ceramika Bolesławiecka słynie z charakterystycznych wzorów, takich jak “kwiaty bolesławieckie” czy “motyw guzika”. Motywy te są niezwykle popularne i stanowią znak rozpoznawczy regionu.Oprócz stałych ekspozycji regularnie prezentujemy wystawy czasowe, które eksplorują różne aspekty ceramiki, od historii po nowoczesne trendy.
Zapraszamy na warsztaty ceramiki
Zapraszamy na warsztaty ceramiki
Z myślą o najmłodszych gościach przygotowaliśmy program zajęć warsztatowych, podczas których dzieci mogą rozwinąć swoje zdolności manualne i wrażliwość artystyczną. Proponujemy żywą lekcję lokalnej historii, w trakcie której dzieci ulepią gliniane naczynia, a następnie własnoręcznie je pomalują. Warsztaty ceramiczne prowadzone są przed doświadczonych pracowników (istnieje możliwość zorganizowania zajęć w języku niemieckim lub angielskim), którzy podczas zajęć plenerowych objaśnią najmłodszym tajniki garncarskiego fachu, zorganizują zabawy i quizy, a ponadto oprowadzą dzieci po fabryce. Każdy uczestnik otrzymuje dyplom Młodego Ceramika.
Dowiedz się więcej