Bolesławiec to miejsce, które ma bardzo wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Planujecie weekend w Bolesławcu? Sprawdźcie zatem ten krótki poradnik, a dowiecie się, co warto zobaczyć.
Bolesławiec to miasto w województwie dolnośląskim, które ma niemal 39 tysięcy mieszkańców. Otoczone jest pięknymi terenami leśnymi, które wchodzą w skład Borów Dolnośląskich.
Bolesławiec kojarzy się głównie z produkcją ceramiki. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż na terenie miasta znajduje się kilka zakładów, które stanowią główną i najbardziej pożądaną atrakcję. Wizyta w Bolesławcu to dobra okazja, aby nabyć wymarzony zestaw ceramicznych, ręcznie malowanych naczyń. Oglądając te cuda na żywo, naprawdę ciężko się im oprzeć, stąd przygotujcie się na małe zakupy.
Dla miłośników wyrobów z ceramiki, którzy chcieliby spróbować swoich sił w garncarstwie, prawdziwą atrakcją będzie udział w Święcie Ceramiki. Ma to miejsce w trzeci weekend sierpnia, na placu przy Ratuszu rozkładane są wtedy stoiska plenerowych pracowni, gdzie każdy może ulepić swoją własną miskę lub ręcznie przyozdobić gotowy produkt. Jeśli planujecie wizytę w Bolesławcu, warto wziąć pod uwagę ten termin.
Będąc w Bolesławcu, nie można pominąć także naszej Manufaktury Ceramiki, która uznawana jest za jedną z największych atrakcji miasta. Będziecie tutaj mieli okazję zobaczyć, jak przebiega z bliska cały proces produkcji wyrobów ceramicznych, od wytworzenia masy, przez odlewanie form, aż po ostateczne wypalanie naczyń. Jest to wspaniałe doświadczenie, które zachwalają nawet osoby niezainteresowane tą tematyką, stąd spokojnie możecie nas odwiedzać całymi rodzinami. Dla najmłodszych prowadzimy też warsztaty malowania ceramiki i garncarskie, co stanowi dobrą okazję do rozwinięcia ich zdolności manualnych.
Jednak Bolesławiec to nie tylko ceramika. Będąc w mieście, warto zwiedzić także piękny rynek wraz z Ratuszem oraz przejść się urokliwymi uliczkami Starego Miasta. W Bolesławcu znajduje się też najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce, który unosi się nad rzeką Bóbr. Ma 490 metrów długości i jest w gronie najdłuższych tego typu konstrukcji w całej Europie.
Natomiast miłośnikom architektury i historii polecamy Bazylikę Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja z XV wieku, która posiada piękne barokowe ołtarze oraz pamiątkowy zegar słoneczny. Na uwagę zasługują także ruiny zamku obronnego Kazimierza Wielkiego. Mimo że zostało z nich niewiele, to jednak całe miejsce na magiczny klimat.