close
Poznanie tradycji i historii ceramiki bolesławieckiej

Poznanie tradycji i historii ceramiki bolesławieckiej

25.01.2024 autor: Jan Kowalski

Naczynia ceramiczne cieszą się popularnością od setek lat. Niegdyś były one wykorzystywane jako akcesoria do spożywania codziennych posiłków. Obecnie na takie produkty stawiają miłośnicy stylu retro i pięknych dodatków do wnętrz. Uważają oni, że ceramika jest nie tylko funkcjonalnym akcesorium, lecz także swego rodzaju formą sztuki. Dlaczego tak jest?

Ceramika użytkowa a sztuka

Sztuka, zgodnie z definicją, to działalność artystyczna wyróżniająca się wartościami estetycznymi. Wymaga ona dysponowania odpowiednimi umiejętnościami manualnymi. Naczynia ceramiczne doskonale wpisują się w tę definicję. Wyrabia się je ręcznie, zgodnie z tradycyjnymi metodami. Każdy egzemplarz jest delikatnie inny niż pozostałe. Motywy na takich naczyniach są malowane ręcznie, przez wprawionych rzemieślników. Gotowe produkty bez wątpienia niosą za sobą wartość estetyczną.

Kolekcje naczyń ceramicznych

Ceramika często wchodzi w skład całych kolekcji. Gromadzą ją miłośnicy estetycznych przedmiotów sprzed lat. Naczynia wykonane z gliny i naturalnych surowców pojawiają się w muzeach, skansenach i domach pokazujących kulturę oraz sztukę danego regionu. Przedmioty te cechują się misternymi zdobieniami, które przyciągają uwagę zwiedzających – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku obrazów czy rzeźb.

Ceramika we współczesnych domach

Ceramika użytkowa była produkowana nie tylko setki lat temu. Obecnie również istnieją manufaktury, które zajmują się tworzeniem pięknych naczyń. Doskonałym przykładem jest ceramika bolesławiecka, kojarzona nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Przedmioty te powstają z zastosowaniem naturalnych farb nieszkodliwych dla środowiska, nanoszonych tradycyjnymi metodami. To wyroby piękne, a zarazem funkcjonalne. Dbamy o to, by pozwalały one na mycie w zmywarce i podgrzewanie żywności w mikrofalówce. Pozwala to na połączenie unikatowego wyglądu cenionego przez miłośników sztuki ze współczesną funkcjonalnością.