Zastawy z ceramiki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Chcecie dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o te naczynia, aby służyły Wam jak najdłużej? Zapraszamy do lektury!
Pod pojęciem ceramiki kryją się wszystkie naczynia, które zostały wykonane z gliny utwardzonej później w procesie wypalania. Będą to zatem różnego rodzaju kubki, miski, filiżanki, czy talerze. Tego typu wyroby cieszą się dużą popularnością od bardzo dawna. Zapewne niejedna osoba odziedziczyła po dziadkach starannie zachowany komplet pięknych, ręcznie malowanych naczyń z ceramiki. Odpowiednia pielęgnacja i ostrożne obchodzenie się z każdym przedmiotem sprawiają, że taki zestaw może z powodzeniem służyć kolejnym pokoleniom.
W tym miejscu warto wspomnieć, że proces produkcji naczyń z ceramiki na przestrzeni lat ewoluował. Na rynku pojawiły się nowe materiały i rozwiązania dostosowane do współczesnych wymogów. Wobec czego kwestia pielęgnacji i mycia będzie w dużej mierze uzależniona od tego, kiedy dana zastawa powstała.
Jeśli jesteście posiadaczami zestawu naczyń z ceramiki odziedziczonego po dziadkach, który zakupili w czasach swojej młodości, z całą pewnością będzie on miał już swoje lata. Osoby starsze nauczone staranności i dbałości o posiadane przedmioty zapewne dołożyły starań, aby wszystkie elementy zachować w doskonałym stanie. Warto docenić ten trud i również przyłożyć się do kwestii pielęgnacji takiego spadku.
Ceramika, jaka powstawała kilkadziesiąt lat temu, nie musiała być odporna na działanie zmywarek czy silnych detergentów. Wobec czego nie jest ona do końca przystosowana do współczesnych metod pielęgnacji i czyszczenia. Warto zatem pamiętać o ręcznym myciu takich naczyń ciepłą wodą oraz delikatnym płynem. Ważne jest także jej odpowiednie przechowywanie. Starajcie się nie wkładać zbyt wielu naczyń w jedno miejsce, tak aby nie były ściśnięte. Jeśli przechowujecie je w pudełku, dobrze jest oddzielać poszczególne elementy ręcznikiem papierowym. To pozwoli uniknąć ewentualnych uszkodzeń.
Inaczej wygląda sprawa z ceramiką wytwarzaną współcześnie. Dobrym przykładem może być ceramika z Bolesławca, która zdobywa serca coraz większego grona osób.
Taka ceramika jest przystosowana do obecnych wymogów i bez problemu można myć ją w zmywarce. Obecnie stosowane materiały do wytwarzania ceramiki są bardziej odporne i sprawdzą się w różnych warunkach. Warto jednak ustawić w zmywarce łagodny program i niską temperaturę.
Każdorazowo należy także sprawdzać, czy na naczyniu nie pojawiły się pęknięcia i tzw. pajączki. Jeśli jakikolwiek produkt jest chociaż delikatnie uszkodzony, wtedy należy myć go ręcznie, gdyż zmywarka może doprowadzić do całkowitego zniszczenia kubka czy ulubionej filiżanki, a tego chyba każdy wolałby uniknąć.