Bolesławiec słynie przede wszystkim z przepięknej, tradycyjnej ceramiki, która jest znanym na świecie, polskim towarem eksportowym. Co warto wiedzieć o ceramice bolesławieckiej? Co wyróżnia ją spośród innych wyrobów ceramicznych? Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.
Bolesławiec to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, czyli terenie na którym do dziś dnia przeplatają się wpływy niemieckie, czeskie i polskie. Produkty, nazywane dzisiaj ceramiką bolesławiecką, zaczęto produkować tu już na początku XIV wieku. Zdolności artystyczne miejscowych rzemieślników sprawiły, że kupcy z okolicznych państw szybko zaczęli rozprowadzać lokalne wyroby po całej Europie. Do dziś dnia w Bolesławcu znaleźć można wiele pracowni i firm, które specjalizują się w produkcji ceramiki.
Ceramikę bolesławiecką ciężko pomylić z jakąkolwiek inną. Pomimo upływu lat i zmian naszych upodobań, zachowała ona swój wyjątkowy charakter, na który składają się: najwyższa jakość materiałów używanych do produkcji, charakterystyczna kolorystyka, niespotykane nigdzie indziej wzornictwo oraz – wypracowana jeszcze w średniowieczu – technika zdobienia. Ceramika bolesławiecka ma przede wszystkim charakter użytkowy i dekoracyjny. Znamienna jest dla niej biało-kobaltowa kolorystyka, oraz motywy zdobnicze wśród których prym wiodą wzory kwiatowe i kropki, tworzone dzięki wykorzystaniu metody stemplowania. Warto również zaznaczyć, że ceramika bolesławiecka jest wytwarzana i malowana ręcznie.. Dzięki temu możemy mieć stuprocentową pewność, że każde naczynie jest niepowtarzalne. .
Nie uchodzi żadnej – nawet najmniejszej – wątpliwości, że ceramika z Bolesławca to ceniony towar eksportowy i ważny element naszego narodowego, materialnego dziedzictwa.