Unikalne wzory i ponadczasowa jakość wyrobów manufaktury z Bolesławca sprawia, że cieszą się one niezwykłą popularnością nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Naczynia powstające w Bolesławcu są wytwarzane i dekorowane ręcznie, a do ich produkcji wykorzystuje się jedynie naturalne gliny. Charakterystyczne zdobienia pochodzące z regionu Dolnego Śląska powstają natomiast przy użyciu specjalnych stempli i pędzli. Poniżej przedstawiamy historię tych niesamowitych naczyń.
Bolesławiec już od setek lat kojarzony jest z powstającymi na jego terenie wyrobami ceramicznymi. Historia garncarstwa w Bolesławcu sięga aż do czasów średniowiecza i jest nierozerwalnie powiązana z jego lokalizacją. „Miasto dobrej gliny”, jak było często nazywane to dolnośląskie miasto, leży bowiem w okolicach dorzecza Bobry i Kwisy. Bliskość tych dwóch rzek, od pokoleń zapewnia mieszkańcom dostęp do najwyższej jakości gliny kamionkowej – tworzywa, z którego powstaje ceramika.
Wraz z rozwojem technik ceramicznych, w Europie XVII wieku, znacznie wzrosła popularność wyrobów powstających na terenie Bolesławca. Uznanie zyskiwały także współczesne metody zdobienia polegające na umieszczaniu białych nakładek na brązowe szkliwo. Większej popularności naczyń towarzyszył jednak także wzrost obecnej na rynku konkurencji. To zmotywowało twórców z Bolesławca do tworzenia nowych technik zdobienia, w tym także tych będących obecnie wizytówką ceramiki z Bolesławca (biała powierzchnia ozdabiana wzorami za pomocą stempli).
Spustoszenie, jakie przyniosła Polsce II Wojna Światowa, dotknęło także tereny Dolnego Śląska, pozostawiając Bolesławiec i znajdujące się w nim ceramiczne fabryki w zupełnej ruinie. Na szczęście, z biegiem lat mieszkańcom miasta udało się ponownie uruchomić dawne wytwórnie i zakłady, a tym samym ożywić tradycje Bolesławieckiej ceramiki.
Dzięki wpisaniu Bolesławca na Europejski Szlak Ceramiki, miasto Bolesławiec, a wraz z nim nowopowstałe Żywe Muzeum Ceramiki zaczęło być rozpoznawalne jako istotny punk na szlakach turystycznych Europy. Naczynia ceramiczne pochodzące z tego regionu zdobyły uznanie wśród odbiorców z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, a także z Azji. W Japonii powstał nawet sklep z ceramiką, w którym kupujący poruszają się w przestrzeni stworzonej na wzór starówki z Bolesławca.