Ceramiką nazywamy wyroby i tworzywa, które otrzymywane są w wyniku odpowiedniego formowania i wypalania gliny. Produkty ceramiczne – naczynia i elementy dekoracyjne, często łączą funkcje estetyczne z użytkowymi, dlatego, aby osiągnąć odpowiednią wytrzymałość i odporność na temperaturę czy wodę, proces ich produkcji musi obejmować kilka ważnych etapów. Jednym z nich jest szkliwienie. W jaki sposób się je wykonuje i jaki daje efekt?
Istnieje kilka metod szkliwienia ceramiki. Pierwszą z nich jest zanurzenie. Sprawdza się ono doskonale, jeśli w ramach prowadzonych prac musimy pomalować wiele przedmiotów na taki sam kolor. W pierwszej kolejności należy przygotować zawiesinę, czyli rozrobione szkliwo z wodą i opcjonalnie zaprawiacz. Następnie wystarczy zanurzyć na chwilę w tak przygotowanej cieczy naczynia, a po ich wyjęciu wyrównać ewentualne mankamenty.
Kolejną metodą szkliwienia ceramiki jest natrysk. Wymaga on jednak specjalnego przygotowania i specjalistycznej aparatury. Po pierwsze prace muszą się odbywać w osobnym pomieszczeniu. Poza tym osoba, która wykonywać będzie szkliwienie, powinna założyć okulary ochronne i maskę na twarz. Z uwagi na to, że metoda polega na rozpylaniu preparatu, który unosić się będzie w całym pomieszczeniu, oprócz samego rozpylacza, niezbędny jest również odpowiedni wyciąg pozwalający oczyścić powietrze z zanieczyszczeń – gazu i pyłu, a także system filtrów. Sam proces szkliwienia ceramiki nie jest zbyt skomplikowany, ponieważ polega na natryskiwaniu odpowiednio obracanego przedmiotu, w wyniku czego można uzyskać elegancki, jednolity na całej powierzchni efekt.
Ceramikę można również szkliwić za pomocą tradycyjnego pędzla. Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim, jeśli przedmiot z gliny ma zostać ozdobiony wieloma kolorami. Warto ją stosować również przy przedmiotach, które są wypalone w biskwit, czyli mają różne kształty, ponieważ wtedy zastosowanie różnych barw sprawi, że będą wyjątkowe.
Niezależnie od tego, w jaki sposób samo szkliwo zostanie naniesione na glinę, w kolejnym etapie musi ona zostać poddana działaniu bardzo wysokiej temperatury. Wypalanie sprawi, że szkliwo stanie się bardzo twarde i wytrzymałe. Ochroni barwniki przed zmianą odcienia, wyblaknięciem czy przebarwieniami, a samo naczynie – przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi jak zadrapanie.
Więcej o procesie szkliwienia naczyń możemy Państwu powiedzieć na specjalnych, organizowanych przez Manufakturę w Bolesławcu warsztatach ceramicznych. Podczas nich nauczymy Państwa nie tylko różnych metod szkliwienia, ale również tworzenia produktów ceramicznych od podstaw. Nawet najmłodsi Goście naszego Muzeum Ceramiki w Bolesławcu będą mogli stworzyć niepowtarzalne dzieła przy użyciu czterech żywiołów, czyli wody, ognia, powietrza i ziemi.
Z kolei z myślą tych, którzy nie przepadają za pracami manualnymi, przygotowaliśmy atrakcję w postaci zwiedzania Żywego Muzeum Ceramiki. Podczas trwania takiej wizyty będziecie Państwo mogli przyjrzeć się każdemu z etapów produkcji, a także dowiedzieć się o nich więcej dzięki przewodnikowi, który opowie w interesujący sposób o odlewaniu form, ręcznym toczeniu i wypalaniu, a także o naszych sekretnych patentach na zdobienie bolesławieckich naczyń ceramicznych.