Żywe Muzeum Ceramiki Bolesławiec

Szanowni Państwo,

zapraszamy na warsztaty dla Seniorów w cenie kawy!

Zapraszamy do zwiedzania naszej nowej strony :)

Wszystkich serdecznie zapraszamy

Rezerwuj online!

Zapraszamy do rezerwacji biletów na zwiedzanie Żywego Muzeum Ceramiki i warsztaty malowania.

Dzisiaj otwarte: 8:00 - 13:00

Zaplanuj zwiedzanie

Godziny

  • W tygodniu8:00 - 13:00
  • Sobota8:00 - 12:00
  • Niedziela10:30 - 11:30

Miejsce

Dokładna lokalizacja

Manufaktura w Bolesławcu
ul. Gdańska 30
59-700 Bolesławiec

Tradycja

Wyjątkowa technika zdobienia sprawia, że ceramika bolesławiecka jest znana i doceniana na całym świecie. Jej barwne wzory powstają przy pomocy niewielkich stempelków, które artysta przykłada do naczynia, tworząc unikalne kompozycje kolorowych zdobień.

Pasja

Jej barwne wzory powstają przy pomocy niewielkich stempelków, które artysta przykłada do naczynia, tworząc unikalne kompozycje kolorowych zdobień.

Jak powstaje ceramika

Nasze kolekcje

Nasz Instagram

Proces tworzenia ceramiki bolesławieckiej

Proces wytwarzania ceramiki bolesławieckiej to prawdziwie kunsztowna sztuka, która łączy tradycję z nowoczesnością. Cały proces obejmuje kilka kluczowych etapów:

  • przygotowanie materiału – surowcem wyjściowym jest wysokiej jakości glina, wydobywana w rejonie Bolesławca, która jest dokładnie selekcjonowana i poddawana procesom czyszczenia i przygotowania;
  • formowanie – glinka jest formowana ręcznie lub przy użyciu specjalistycznych form. To etap, na którym kształtowane są różne elementy ceramiki - od naczyń po ozdoby;
  • malowanie – ceramika bolesławiecka malowana jest ręcznie za pomocą specjalnych stempelków, dzięki którym uzyskuje się wzory inspirowane naturą;
  • szkliwienie – wyroby są pokrywane specjalnym, charakterystycznym szkliwem, nadającym im niepowtarzalne wykończenie;
  • Wypalanie – gotowe wyroby są wypalane w wysokich temperaturach, co nadaje im trwałość i odporność na uszkodzenia.

Dlaczego warto wybrać ceramikę z Bolesławca?

Ceramika z Bolesławca to nie tylko piękna ozdoba, ale także funkcjonalny element wyposażenia domu. Doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, zachowując swoje walory estetyczne przez lata. Wybierając ceramikę bolesławiecką, wspieracie rodzimych rzemieślników i promujesz polskie tradycje.

Przeżyjcie ceramiczną przygodę!

Czy ceramika może być przygodą? Sprawdźcie to! Każdy może odwiedzić naszą siedzibę, przyjrzeć się z bliska procesowi produkcyjnemu oraz samodzielnie stworzyć naczynie. Ceramikę wykonaną podczas warsztatów ceramicznych dla dzieci i dorosłych możemy wypalić i przesłać pod adres wskazany przez naszego gościa. Taka przesyłka będzie pamiątką niezapomnianej przygody w „Manufakturze”. Współpracujemy także z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, w którym znajduje się ponad 6000 eksponatów – zarówno klasycznych, uniwersalnych wyrobów, jak i zupełnie nietypowych naczyń, które zachwycają różnorodnością kształtów. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!