Ceramikę zna każdy z nas. Wystarczy wejść do kuchni, aby znaleźć się w świecie zdominowanym przez ten materiał. To z niej produkowane są kubki, talerze, miski i filiżanki. Mimo obecności w każdym domu nasza wiedza na temat ceramiki jest niewielka. W dzisiejszym wpisie poznacie kilka najciekawszych faktów i mitów na temat ceramiki.
1. Fajans to rodzaj ceramiki
To prawda. Fajans to specjalny rodzaj ceramiki, która powstaje z zanieczyszczonego kaolinu. Nazwa tego materiału pochodzi od nazwy miasta Faenza znajdującego się na terenie Włoch. To właśnie w tym miejscu od czasów średniowiecza powstają wyroby fajansowe. Fajans wyglądem przypomina delikatną porcelanę, choć nie jest aż tak lekki, jak ona.
2. Ceramiczny koszyczek cache-pot stał się popularny w XX wieku
To mit. Charakterystyczny ceramiczny koszyk używany w roli dekoracyjnej osłonki na doniczki jest znany od XVII wieku. Pierwsze tego typu osłonki powstały we Francji w manufakturach w Vincennes i Sevres. Bardzo szybko stały się modne. Dzisiaj są popularne wśród ludzi ceniących styl retro. Sama nazwa cache-pot oznacza w języku francuskim: ukrywać garnek, więc doskonale opisuje funkcję tego przedmiotu.
3. Ceramikę da się wydrukować
To prawda. Ceramikę można wydrukować w technologii druku 3D. Specjalne maszyny są już w stanie wydrukować trójwymiarowy przedmiot ceramiczny, który następnie trzeba wypalić w piecu, a potem pokryć szkliwem.
4. Wszystkie przedmioty z Bolesławca są produkowane ręcznie
To prawda, choć w dzisiejszych czasach produkcji masowej wielu ludzi jest tym zaskoczonych. Ceramika bolesławiecka charakteryzuje się dbałością o tradycję, dlatego wszystko, co powstaje w tej manufakturze, jest wytwarzane ręcznie. Dzięki manualnej produkcji wyroby z Bolesławca odznaczają się precyzją i artyzmem wykonania.
5. Ceramika jest wykorzystywana tylko do produkcji naczyń
To mit. Ceramika jest materiałem o różnorodnych zastosowaniach. Wytwarza się z niej dachówki, cegły, pustaki, płytki ścienne i posadzkowe, umywalki, pisuary i wiele innych elementów budowlanych oraz wykończeniowych. Ciekawostką jest, że używa się jej także w przemyśle elektronicznym oraz kosmicznym.
6. Ceramika jest stosowana w medycynie
To prawda. To właśnie z ceramiki powstają np. główki protez stawów biodrowych, stawy kolanowe czy protezy zębowe.