Ceramika kojarzy się z naczyniami produkowanymi już setki lat temu. Jest to prawda – akcesoria z gliny to jedne z najczęściej wydobywanych przedmiotów przez archeologów. Naczynia ceramiczne na stałe zapisały się w historii, niekiedy informując nas o sposobie życia ludzi i wydarzeniach sprzed lat. Jak wygląda historia ceramiki?
Naczynia ceramiczne pojawiły się już w paleolicie jako sztuka funkcjonalna. Pierwsze akcesoria tego typu odnaleziono na terenie Azji Wschodniej. Służyły one do gotowania i przechowywania żywności. Z czasem rozprzestrzeniły się też na teren Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Do jednych z najstarszych wyrobów glinianych zalicza się też te pochodzące z obszarów obecnej Japonii. Mieszkańcy tamtych terenów łączyli glinę z miką, ołowiem, pokruszonymi łupinami oraz włóknami.
W Europie ceramika pojawiła się dopiero w okolicach 5000 lat p.n.e. Cieszyła się ona popularnością zwłaszcza wśród Greków, którzy ozdabiali naczynia morskimi wzorami. Do dziś ich wyroby regularnie są odkrywane przez archeologów.
Pierwszą polską wytwórnię ceramiki założono w 1770 roku. Zrobił to Stanisław August Poniatowski. Przygotowywane naczynia były wykorzystywane zwłaszcza na dworach. Z czasem wytwarzana ceramika zaczęła cieszyć się coraz większą popularnością.
Przełomem w wytwarzaniu ceramiki było odkrycie dużych złóż gliny w okolicach Bolesławca na Dolnym Śląsku. Miasto to szybko stało się centrum polskich naczyń glinianych. Zakład tam zlokalizowany przetrwał wojnę, a ceramika jest w nim produkowana do dziś. Miłośnicy pięknych, ręcznie robionych naczyń mogą obecnie skorzystać z opcji zwiedzania ceramiki na Dolnym Śląsku. W tym miejscu przeprowadza się także warsztaty, w trakcie których dorośli i dzieci mogą samodzielnie stworzyć dekoracje gliniane pod okiem specjalistów. Naczynia z Bolesławca cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, stanowiąc jedną z wizytówek Dolnego Śląska.