Wyroby ceramiczne to nie tylko piękne ozdoby, które stawiamy na stołach, by przyozdobić nasze mieszkanie, ale równie często bardzo praktyczne przybory kuchenne. Tworzone są w różnych unikatowych stylach, formach i kolorach. Osoby specjalizujące się w ceramice tworzą istne dzieła sztuki dzięki wyjątkowym zdobieniom. Wyroby ceramiczne potrafią służyć przez wiele lat i nie zniszczy ich nawet wysoka temperatura piekarnika, mycie w zmywarce czy podgrzewanie w mikrofalówce. Dlatego z pewnością warto w nią zainwestować dla siebie lub jako prezent dla bliskiej osoby.
Żeby przejść do walorów, jakimi cechuje się ceramika, powinniśmy zacząć od tego czym właściwie jest ceramika? Wyroby ceramiczne to bardzo trwałe produkty wykonane ze specjalnie przygotowanej masy, składającej się w głównej mierze z gliny. Oprócz niej do produkcji ceramiki używa się również kwarcu, skalenia czy też kaolinitu. Po uformowaniu naszej masy i nadaniu jej upragnionego kształtu, wypalana jest ona w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki swoim nieorganicznym oraz niemetalicznym właściwościom cechuje się ona wysoką trwałością. Ceramika, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jest odporna na wiele czynników, takich jak ścieranie, działanie chemikaliów oraz wysokich temperatur. Dodatkowym plusem ceramiki są właściwości dielektryczne oraz izolacyjne. Mimo dobrej odporności na wiele czynników zewnętrznych, jest niestety bardzo krucha. Sama nazwa ceramiki pochodzi od greckiego kreamos, co właściwie oznacza glinę lub ziemię, a jej początki sięgają kilkunastu tysięcy lat przed naszą erą.
Co więcej, ceramika to nie tylko wazony, miski czy kubki. Wyroby ceramiczne stosuje się również w budownictwie, architekturze, hutnictwie, transporcie, medycynie, przemyśle kosmicznym czy wyposażeniu wnętrz.
Produkcja ceramiki to złożony proces, na który składa się wiele czynników. Jeżeli mamy na to ochotę, możemy wybrać się na warsztaty poświęcone tej tematyce i poznać techniki tworzenia jej od podstaw. Wgłębiając się jednak w temat, musimy mieć świadomość, że do ceramiki potrzebne są specjalne produkty. Zacznijmy od masy – musi być ona czysta, co oznacza, że nie może być zanieczyszczona substancjami takimi jak piryty, margiel czy sole rozpuszczalne. Jeżeli takie substancje w glinie się pojawiają, należy je zneutralizować. Glina to podstawa, jednak do wyrobu masy ceramicznej należy dodać jeszcze piasek, żużel, trociny, miał węglowy oraz popiół.
Przygotowaną masę należy poddać przeróbce mechanicznej oraz naturalnej. Metody naturalne do przeróbki glinianej masy to wietrzenie, nawilżanie, przemrażanie czy dołowanie mieszanki. Natomiast przeróbka mechaniczna zakłada przesiewanie, rozdrobnienie, a następnie wymieszanie masy.
W kolejnym etapie formujemy surówkę, którą formuje się w stanie plastycznym (mokrym). Następnie surówka jest suszona – ten proces jest bardzo powolny, by woda zebrana w masie ceramicznej nie odparowała za szybko. Jeżeli doszłoby do tego, na ceramice mogłyby się pojawić pęknięcia oraz rysy.
Po procesie wysuszenia następuje wypalanie w specjalnych piecach tunelowych lub komorowych. Wypalanie surówki trwa zazwyczaj od kilku do nawet 8 dni. Piece są zazwyczaj ogrzewane gazem, węglem, pyłem węglowym, torfem, mazutem lub drewnem. Piec jest ogrzewany stopniowo, zaczynając od 100 ̊C. Finalna temperatura może osiągnąć nawet 950-1000 ̊C, wtedy też otrzymamy prawidłowo wypaloną ceramikę. Oczywiście ostatni etap to malowanie, ponieważ gotowa ceramika ma kolor czerwony.
Znając już historię i etapy produkcji ceramiki, mamy świadomość, jak wyjątkowa ona jest. Wyroby ceramiczne to naprawdę niepowtarzalne przedmioty, które nie tylko mogą być ozdobą, ale często produktem użytkowym odpornym na wiele czynników. Ze względu na jakość wykonania, ceramika jest idealnym prezentem z okazji ślubu, urodzin, imienin czy przeprowadzki do nowego mieszkania. Dodatkowo, ceramika jest tworzywem ponadczasowym i pasuje do wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i vintage. Jeżeli chodzi o produkty z ceramiki, to możemy dać w prezencie np. naczynia do zapiekania, talerze, filiżanki, kubki itp. Sądzimy, że niejedna osoba będzie zachwycona takim upominkiem. Warto zwrócić uwagę, że naczynia ceramiczne są ręcznie formowane oraz zdobione, a do wykonania wzorów wykorzystuje się charakterystyczne stempelki, które z wielką precyzją krok po kroku nanosi się na ceramikę.