Działalność naszej manufaktury ceramiki to nie tylko produkcja ręcznie robionych naczyń. To także pielęgnowanie tradycji ceramiki bolesławieckiej i kultywowanie jej mimo upływu lat i zmieniającej się mody. Dzięki współpracy z ważnymi ośrodkami miejskimi, organizacji wydarzeń kulturalnych i prowadzeniu warsztatów garncarskich, możemy rozsławiać lokalne wyroby zarówno na terenie Polski, jak i daleko za granicami kraju.

Współpraca z muzeum
„Manufaktura” ściśle współpracuje z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które od ponad pół wieku gromadzi zbiory miejscowej kamionki. Wśród ponad 6 tysięcy eksponatów znajdują się zarówno naczynia nietypowe, jak i klasyczne bolesławieckie wyroby dekorowane kobaltem, metodą stempelkową. Muzealną ciekawostką jest replika Wielkiego Garnca Mistrza Joppego (z 1753 roku), kiedyś uznawanego z największe naczynie na świecie (ma pojemność 2 tysięcy litrów). Serdecznie zapraszamy do odwiedzania muzeum!
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Miasto dobrych dzbanów
Według historycznych zapisków tradycja wyrabiania ceramiki bolesławieckiej sięga 1830 roku. Na rozwinięcie się w mieście działalności garncarskiej wpłynęły wyjątkowe zasoby okolicznej przyrody, takie jak bogate pokłady gliny żaroodpornej oraz glin z grupy szkliwa ziemnego. Z drugiej strony, korzystne położenie geograficzne na skrzyżowaniu dróg handlowych pozwoliło rozbudzić zainteresowanie lokalnymi wyrobami wśród kupców, podróżników i elit przemierzających świat. Wzmożony popyt na piękne dzbany i talerze spowodował, że wyrabianie gliny stało się głównym zajęciem mieszkańców, wpływając na rozwój regionu i rozsławiając go za granicą. Wysoka jakość naczyń glinianych z Bolesławca szybko przyniosła mu miano „miasta dobrych dzbanów”. Te tradycje nie zaginęły i także dziś Bolesławiec jest miejscem, które ceramiką stoi.

Garncarstwo Parowa – galeria wytwarzania ceramiki dawnymi metodami

Stempelki jakości
Wprowadzone w XIX wieku zdobienia tworzone przy użyciu specjalnej techniki stempelkowej, wykorzystującej kobaltowy barwnik, wyróżniają ceramikę bolesławiecką spośród innych wyrobów. Kółka, kwiatki i kropki są nie tylko marką samą w sobie, ale również charakterystyczną cechą, dzięki której zestawy naczyń z Bolesławca cieszą się niemalejącą popularnością. Niezwykle efektowne, a zarazem trwałe naczynia po dziś dzień wykonywane są ręcznie, zatem nie dziwi fakt, iż zdobią stoły na całym świecie. W naszym sklepie firmowym oraz outlecie z ceramiką w Bolesławcu możecie zakupić własny zestaw ceramiki, który będzie zarówno cieszył oczy, jak i spełniał praktyczne funkcje w domowej jadalni.
Święto Ceramiki
Raz w roku, w drugiej połowie sierpnia, Bolesławiec przeobraża się w wielki ceramiczny festyn. Kolorowe pochody przebierańców, często wysmarowanych gliną, zabawy, koncerty, wystawy, warsztaty ceramiczne i mnóstwo innych atrakcji angażują mieszkańców, przyciągając również coraz liczniejsze grupy turystów. Swoje wyroby prezentują wszyscy miejscowi twórcy. Bolesławiec staje się po prostu ogromną pracownią ceramiczną.
